Pomiary hałasu zlecone przez Gminę Wawer dowiodły drastycznych i powszechnych przekroczeń norm WHO, EU oraz polskich. Pomiary bezpośrednie wykazały wadliwość założonych modeli propagacji hałasu, która z kolei doprowadziła do zastosowania nieadekwatnych i niewystarczających zabezpieczeń przeciwhałasowych.
W modelach propagacji hałasu użytych do projektowania ochrony przeciwhałasowej dla budynków sąsiadujących z POW zastosowano normy hałasu podniesione w 2013r., a więc już po wybudowaniu chronionych budynków. Narusza to prawa nabyte właścicieli domów; prawa do zamieszkiwania w otoczeniu dźwiękowym gwarantowanym w normach obowiązujących w czasie budowy.
Pomiary sekundowe wykazały szczegółowo, że uciążliwości dla mieszkańców związane a hałasem są na nieakceptowalnie wysokim poziomie.
Istnieje pilna konieczność naprawienia błędów i zaniedbań popełnionych w trakcie projektowania i budowy S2. Dla osiągnięcia akceptowalnych poziomów hałasu konieczne jest, w szczególności, dokonanie wszystkich poniższych poprawek:
Usunięcie nieciągłości ekranowania oraz wyniesienie ekranów aż do poziomu wiaduktów wraz z uszczelnieniem elastycznym
Podniesienie wysokości ekranowania do w rejonach zamieszkanych oraz poza nimi
Przeprojektowanie krawędzi ekranów dla uniknięcia wtórnej fali hałasu z krawędzi poprzez specjalną warstwę rozpraszającą
Pokrycie nawierzchni w rejonach zamieszkanych (węzły , wraz z łącznikami) elastyczną, porowatą warstwą dźwiękochłonną z mieszanki mineralno-asfaltowej o małym ziarnie
Wprowadzenie w rejonie zamieszkanym ograniczenia szybkości do wraz z odcinkowym pomiarem prędkości.
W rejonach zasiedlonych przed rokiem 2013 konieczne jest stosowanie norm hałasu obowiązujących w czasie zasiedlenia albo lepszych (tj. bardziej restrykcyjnych).
Z uwagi na liczne błędy projektowe i przewlekłość procesu projektowania i budowy, jak również dla wyeliminowania potencjalnych kolejnych niedociągnięć, do procesu projektowania i nadzoru wykonawczego należy włączyć przedstawicieli zainteresowanych mieszkańców oraz Gminy Wawer.