Roman Pielaszek - Nanodyfrakcja rentgenowska

Chapter 4 Metody numeryczne

Obliczenia numeryczne dyfrakcji są dość podobne do korzystania z teorii analitycznej, ale dają więcej “swobody manewru” tam, gdzie teoria wiąże nas swoimi założeniami (np. że ziarna mają być kuliste). Z wad: są bardziej pracochłonne i wymagają użycia pojęć, które w czasie wyprowadzania teorii co prawda gdzieś się pojawiły, ale zaraz potem znikły wycałkowane w niebyt. W obliczeniach numerycznych, niestety, musimy tych pośrednich pojęć używać bezpośrednio i to ilościowo (komputery nie lubią “stałych proporcjonalnych do…” albo “małych drugiego rzędu”). Musi być konkretnie, dlatego pobieżnie wzmiankowane w poprzednich rozdziałach pojęcia muszą być opisane tutaj z bolesnymi szczegółami. W pierwszej części (§4.1) podano więcej informacji na temat:

  • funkcji rozkładu radialnego RDF(r),

  • funkcji korelacji par PCF(r) i

  • dystrybucji kształtu SD(r;R).

Dwie pierwsze funkcje opisują statystykę odległości międzyatomowych i są nierzadko utożsamiane. Najszerzej stosowana RDF(r) oznacza średnią gęstość elektronową wokół wybranego punktu i jest zależna od struktury materiału (tzn. jest różna dla różnych struktur krystalicznych, ciał amorficznych i rozcieńczonych gazów). Opisuje ona struktury nieograniczone przestrzennie (np. kryształ idealny). Funkcja korelacji par PCF(r) jest ograniczoną przestrzennie odmianą RDF(r). Odnosi się ona do fizycznego obiektu (np. krystalitu) a nie do jego struktury i znika dla odległości r większych od rozmiaru tego obiektu. Obie wielkości łączy dystrybucja kształtu obiektu SD(r;R), będąca w obliczeniach kluczowym pojęciem i stanowiąca matematyczny opis mikrostruktury nanokryształów mierzonej dyfrakcyjnie. W szczególnym przypadku obiektów o rozmiarach makroskopowych, np. dużych krystalitów, dystrybucja kształtu jest w przybliżeniu stała i równa jedności, co uzasadnia utożsamianie RDF(r) i PCF(r): kryształ uznajemy wtedy za nieskończony, a pojęcia “kryształ” i “struktura krystaliczna” stają się synonimami.

W pierwszej części niniejszego rozdziału wprowadzono także pojęcia funkcji korelacji warstw LCF i rozkładu wielkości ziaren GSD(r) pozwalające na uwzględnienie wpływu jednowymiarowego nieuporządkowania i rozrzutu wielkości krystalitów w obliczanych ab initio dyfraktogramach proszkowych.

W paragrafie 4.2, przy okazji prezentowania podstaw obliczeń ab initio dyfraktogramów proszkowych, dokonano przekształceń wzoru Debye’a. Pokazano, że jest on równoważny furierowskiej transformacie funkcji korelacji par krystalitu. Następnie został zapisany w postaci transformaty iloczynu funkcji RDF(r)r i SD(r;R). Dzięki takiemu przekształceniu można przyspieszyć obliczenia ab initio o kilka rzędów wielkości.

4.1 Definicje

4.1.1 Funkcja rozkładu radialnego, RDF

Funkcja rozkładu radialnego (Radial Distribution Function, RDF(r)) jest zdefiniowana następująco: RDF(r)dr jest to prawdopodobieństwo znalezienia atomu w odległości z przedziału (r,r+dr) od dowolnego atomu odniesienia (wybranego za początek układu współrzędnych):

RDF(r)dr=4πr2ρ(r)dr, (4.1)

gdzie ρ(r) jest liczbą atomów w jednostce objętości w odległości r (od dowolnie wybranego atomu odniesienia). Funkcję rozkładu radialnego przedstawiono na rys. 4.1.

Fizyczne znaczenie RDF(r) polega na opisie średniego otoczenia dowolnego atomu w rozważanej strukturze (np. krystalicznej).

Schematyczny przebieg
Figure 4.1: Schematyczny przebieg Funkcji rozkładu radialnego RDF(r) dla dwuwymiarowej sieci węzłów rozmieszczonych w odległościach jednostkowych. RDF(r) wyraża liczbę węzłów leżących w odległości r od węzła wybranego za punkt odniesienia (0,0). W przypadku węzłów (atomów) punktowych maksima byłyby nieskończenie wąskie i nieskończenie wysokie. W rzeczywistości, ruchy termiczne atomów, wymiary geometryczne ich powłok elektronowych, jak również rozmycie kwantowomechaniczne powodują skończoną szerokość i wysokość maksimów. W krysztale kolejne maksima RDF(r) odpowiadają położeniom kolejnych sfer koordynacyjnych.

Funkcja rozkładu radialnego odnoszona do atomów rozumianych jako punkty w przestrzeni jest dyskretna. Jej nieskończenie wąskie maksima odpowiadają kolejnym odległościom międzyatomowym. W praktyce ruchy termiczne atomów powodują, że szerokość maksimów RDF(r) jest skończona (rys. 4.1). Postać RDF(r) zależy też od stopnia uporządkowania struktury: jest różna w kryształach, ciałach amorficznych i cieczach.

4.1.1.1 RDF kryształów

Periodyczny przestrzenny rozkład atomów w krysztale powoduje “gromadzenie się” atomów na stosunkowo nielicznych sferach, nazywanych sferami koordynacyjnymi (rys. 4.1). Sfery koordynacyjne stanowią kolejne warstwy atomów odległych o identyczny dystans od wybranego centrum. Dla kryształów RDF(r) ma postać szeregu bardzo ostrych maksimów wypadających w odległościach właściwych dla kolejnych sfer koordynacyjnych i numerujących te sfery (rys. 4.1).

Dzięki istnieniu w krysztale uporządkowania dalekiego zasięgu wyraźne maksima mierzonych doświadczalnie funkcji RDF(r) są widoczne dla stosunkowo dużych r (w praktyce widać nawet pierwszych kilkanaście maksimów). Zagęszczenie dalszych sfer koordynacyjnych w połączeniu z niską rozdzielczością danych dyfrakcyjnych11 1 Z własności transformaty Fouriera wynika konieczność posiadania danych dyfrakcyjnych w szerokim zakresie wektora rozpraszania q dla uzyskania RDF o wysokiej rozdzielczości (Δr=2πq). Z racji silnego zanikania czynnika atomowego w funkcji kąta, użycie promieni X do otrzymania dyfraktogramów o q>10 jest bardzo trudne, zaś q>15 praktycznie niemożliwe. powoduje, że dla bardzo dużych r (rzędu kilkudziesięciu sfer koordynacyjnych) odległość sąsiednich maksimów RDF(r) staje się mniejsza niż ich szerokość połówkowa i maksima te zlewają się. Ogranicza to użyteczność mierzonych doświadczalnie funkcji RDF(r) do opisu najbliższego otoczenia atomu.

Funkcja rozkładu radialnego w strukturach krystalicznych o symetrii trójwymiarowej (czyli w takich, w których istnieje komórka elementarna22 2 Co jest spełnione dla większości “normalnych” kryształów. Kryształy politypowe mają komórki elementarne rozciągłe w kierunku c i często bardzo duże. W kryształach z błędami ułożenia nie ma komórki elementarnej.) można rozłożyć na składowe, z których każda odpowiada otoczeniu jednego atomu komórki elementarnej; otoczenia te są w ogólności różne i po uśrednieniu tworzą RDF(r) całej struktury:

RDF(r)=jRDFj(r), (4.2)

gdzie indeks j przebiega wszystkie atomy komórki elementarnej.

4.1.1.2 RDF ciał amorficznych i cieczy

W ciałach amorficznych i cieczach nie ma uporządkowania dalekiego zasięgu - jedynie atomy pierwszych dwóch, trzech sąsiadów znajdują się w odległościach skorelowanych wystarczająco do wytworzenia maksimów funkcji RDF(r). Liczba wyraźnych maksimów RDF(r) stanowi często używane kryterium amorficzności (rys. 2.1) i jest stosowana jako miara uporządkowania ciał przy opisie wstępnych stadiów krystalizacji.

W fizyce nanomateriałów RDF(r) można stosować m.in. do badania stanu powierzchni nanokryształów [33]. Znając postać RDF(r) dla nieskończonej struktury, można mierzyć odchylenia położeń pierwszych sfer koordynacyjnych nanokryształu od wartości “idealnych”, wnioskując tym samym o naprężeniach lub zrelaksowaniu sieci na granicy ziaren.

4.1.1.3 RDF a rozmiar kryształu

Postać funkcji rozkładu radialnego RDF(r) z definicji nie zależy od wyboru początku układu współrzędnych, gdyż opisuje strukturę nieskończenie rozciągłą, np. nieograniczoną sieć krystaliczną. W praktyce posługujemy się nią w odniesieniu do ciał, których wymiary geometryczne są skończone, ale dużo większe niż zakres odległości r, który chcielibyśmy analizować (zazwyczaj kilkadziesiąt Å). Dla ciał o skończonych rozmiarach statystyka odległości międzyatomowych zależy od wyboru węzła początkowego - jest inna dla węzła znajdującego się w pobliżu powierzchni ciała, a inna dla węzła w jego wnętrzu. O ile prawdopodobieństwo znalezienia atomu przypowierzchniowego w krysztale mikrometrowym lub większym jest nieznaczne i możemy je zaniedbać, o tyle dla nanokryształów jest bliskie 1.

Inaczej mówiąc, statystyka odległości międzyatomowych nieskończonego kryształu (czyli RDF(r)) i taka sama statystyka izolowanego nanokryształu w próżni to inne funkcje, podobne w zakresie małych r ale zupełnie różne dla dużych.

W dalszym ciągu będziemy traktować funkcję RDF(r) jako właściwość struktury ciała a nie jej konkretnej realizacji, np. w postaci nanokryształu. Pomimo, że w literaturze spoza dziedziny nanotechnologii te dwa pojęcia bywają utożsamiane, pod pojęciem RDF(r) rozumieć będziemy funkcję rozkładu radialnego struktury nieskończenie rozciągłej. Dla układów o skończonych rozmiarach, np. izolowanych kryształów nanometrowych, jako odpowiednika RDF(r) będziemy używać funkcji korelacji par (Pair Correlation Function, PCF(r)).

4.1.2 Funkcja korelacji par, PCF

Funkcja korelacji par (Pair Correlation Function, PCF(r)) nazywana jest również Funkcją dystrybucji par (Pair Distribution Function, PDF(r)) lub Funkcją odległości międzyatomowych (Interatomic Distance, ID).

Funkcja korelacji par jest gęstością prawdopodobieństwa, że dwa atomy i oraz j odległe od siebie o r=|ri-rj| należą do tego samego krystalitu. W praktyce jest to histogram odległości pomiędzy wszystkimi parami atomów w krystalicie [59]. W tej ostatniej sytuacji funkcja korelacji par jest unormowana nie do jedności lecz do całkowitej liczby par atomów w drobinie (N(N-1)2, gdzie N jest liczbą atomów w drobinie).

Zależnie od tego, czy traktujemy materię jako ciągłą albo ziarnistą, PCF(r) przybiera postać, odpowiednio, ciągłą bądź dyskretną.

  1. 1.

    Dyskretna funkcja korelacji par (patrz rys. 4.2a) jest statystyką odległości pomiędzy atomami pojedynczego krystalitu. Dysponując funkcją korelacji par atomów krystalitu, można obliczyć dyfraktogram proszku składającego się z takich, przypadkowo zorientowanych, krystalitów. Właśnie dyskretna postać funkcji PCF(r), w zakresie małych r (odzwierciedlająca istnienie uporządkowania bliskiego zasięgu) i dużych r (uporządkowanie dalekiego zasięgu33 3 Warunkiem dyskretnej postaci PCF(r) dla dużych r jest periodyczność sieci. ), pociąga za sobą powstawanie maksimów interferencyjnych (tzw. refleksów bragowskich).

    a)a) Dyskretnab)a) Dyskretna

    Figure 4.2: a) Dyskretna Funkcja korelacji par dla krystalitu SiC w kształcie kuli o średnicy 50Å (unormowana do całkowitej liczby par atomowych krystalitu), b) ciągła Funkcja korelacji par dla kuli o średnicy 50Å (unormowana do jedności).
  2. 2.

    Ciągła funkcja korelacji par (patrz rys. 4.2b) jest statystyką odległości pomiędzy wszystkimi elementami objętości dV należącymi do pojedynczego kawałka ciągłej materii. Znając tę funkcję np. dla aglomeratu zbudowanego z układu kilku-kilkudziesięciu ziaren można wyliczyć profil rozpraszania niskokątowego takiego układu. Rozpraszanie niskokątowe (q1) odzwierciedla strukturę obiektów o wymiarach r2πq6Å czyli znacznie większych niż odległości międzyatomowe. Ciągła postać funkcji PCF(r) jest związana z postrzeganiem takich obiektów jako ciągłej materii o ustalonej gęstości z zaniedbaniem szczegółów jej struktury atomowej. Obliczone profile rozpraszania niskokątowego proszków mają postać gładkich funkcji, najczęściej bez wyraźnych maksimów interferencyjnych.

4.1.2.1 PCF vs. RDF

Jak powiedziano, w badaniach niezwiązanych z nanotechnologią funkcje korelacji par i rozkładu radialnego są utożsamiane. Utożsamienie to jest czynione na podstawie (często niejawnego) założenia, iż ma się do czynienia z układem jednorodnym, (praktycznie) nieograniczonym w przestrzeni (np. dużym kryształem, ośrodkiem ciągłym). Jednak dla układów ograniczonych przestrzennie, jakimi niewątpliwie są kryształy nanometrowe, założenie to nie jest spełnione (patrz zanikanie PCF(r) wobec nieskończonego wzrostu RDF(r) na rys. 4.3 ).

W układach ograniczonych przestrzennie funkcje PCF(r) oraz RDF(r) związane są zależnością, rys. 4.3:

PCF(r)=RDF(r)SD(r;R), (4.3)

gdzie SD(r;R) jest to dystrybucja kształtu krystalitu o rozmiarze R. Funkcję tę omówimy dokładnie w następnym paragrafie.

Figure 4.3: RDF) Funkcja rozkładu radialnego struktury SiC, SD) dystrybucja kształtu kuli o średnicy 50Å, PCF) funkcja korelacji par krystalitu SiC w kształcie kuli o średnicy 50Å. Nieograniczenie rosnąca RDF (niosąca informacje o strukturze atomowej), po wymnożeniu przez SD (niosącą informacje o kształcie ziarna), przechodzi w PCF krystalitu - służącą do obliczeń ab initio dyfraktogramów proszkowych.

4.1.3 Dystrybucja kształtu, SD

Dystrybucja kształtu (Shape Distribution, SD(r;R)) jest statystycznym opisem kształtu trójwymiarowej bryły. Opisuje ona kształt poprzez podanie rozkładu prawdopodobieństwa parametru, będącego funkcją współrzędnych losowo wybranych punktów należących do tej bryły [32], np.

  • odległości pomiędzy dwoma losowo wybranymi punktami w objętości kuli,

  • kąta utworzonego przez trzy losowo wybrane punkty na powierzchni walca,

  • odległości pomiędzy środkiem kuli a losowo wybranym punktem na jej powierzchni,

  • pierwiastka kwadratowego z powierzchni trójkąta rozpiętego nad trzema losowy wybranymi punktami sfery, itp.

Dystrybucje kształtu mierzące prawdopodobieństwa odległości pomiędzy dwoma losowymi punktami powierzchni kilku prostych figur przedstawione są na rys. 4.4.

Dystrybucje kształtu mierzące
prawdopodobieństwo
Figure 4.4: Dystrybucje kształtu mierzące prawdopodobieństwo P(r) znalezienia dwóch punktów odległych o r, a należących do powierzchni odpowiednich figur: a) odcinka, b) okręgu, c) trójkąta, d) sześcianu, e) walca (bez podstaw), f) sfery, g) dwóch stykających się sfer jednostkowych, h) dwóch sfer jednostkowych odległych o 1,2,3 i 4 jednostki. Reprodukcja z pracy [32] “Matching 3D Models with Shape Distributions” (Shape Modeling International 2001) Thomasa Funkhouser’a za zgodą autora.

4.1.3.1 Dystrybucja kształtu a PCF

Zasadnicze znaczenie dla obliczeń dyfrakcji proszkowej ma znajomość funkcji korelacji par PCF(r). Funkcję tę możemy przedstawić jako iloczyn dystrybucji kształtu i funkcji rozkładu radialnego (4.3). Przyczyna, dla której dokonujemy rozdzielenia funkcji korelacji par na te dwie składowe PCF(r)=SD(r;R)RDF(r) leży w definicji prawdopodobieństwa warunkowego:

gęstość prawdopodobieństwa tego, że para punktów odległa o r należy do ziarna

=

prawdopodobieństwo warunkowe, że para punktów należy do ziarna o rozmiarze R

pod warunkiem, że odległość między nimi wynosi r

x

gęstość prawdopodobieństwa, że odległość dwóch punktów jest r.

UWAGA: ostatni człon jest gęstością prawdopodobieństwa bezwarunkowego, a zatem dotyczy nieograniczonego kryształu, czyli odpowiada RDF(r) struktury.

Dystrybucja kształtu krystalitu zależy oczywiście od kształtu krystalitu, a ten zazwyczaj nie jest dokładnie znany. Szczególnie w przypadku nanokryształów, ustalenie wyglądu ziarna metodami mikroskopowymi może być trudne. Zresztą nawet znajomość kształtu ziarna nie przesądza kształtu krystalitu, gdyż często mamy do czynienia z ziarnami będącymi aglomeratami wielu krystalitów. Z braku szczegółowych informacji o kształcie krystalitu często zakłada się, że jest on izotropowy i przybliża go dystrybucją kształtu kuli. Jej postać jest zresztą jedną z nielicznych dystrybucji kształtu znanych analitycznie. Ona też będzie używana do obliczania funkcji korelacji par i dalej - dyfraktogramów proszkowych.

Ze względu na zakres zastosowań można wyróżnić dwie najważniejsze dystrybucje kształtu (patrz rys. 4.5):

a) Dystrybucje kształtu dla: a) kuli
o średnicy Dystrybucje kształtu dla: a) kuli
o średnicy
b) Dystrybucje kształtu dla: a) kuli
o średnicy Dystrybucje kształtu dla: a) kuli
o średnicy
Figure 4.5: Dystrybucje kształtu dla: a) kuli o średnicy 50Å, b) dwóch sąsiadujących kul o średnicach 50Å
  1. 1.

    Mierzącą prawdopodobieństwo odległości pomiędzy dwoma losowo wybranymi punktami w objętości kuli. Jest ona użyteczna do wyliczania profili dyfrakcyjnych ziarna izolowanego, czyli hipotetycznego proszku sporządzonego z identycznych kulistych ziaren, krystalograficznie zorientowanych względem siebie całkowicie przypadkowo (proszek idealny).

  2. 2.

    Mierzącą prawdopodobieństwo odległości pomiędzy dwoma losowo wybranymi punktami należącymi do dwóch sąsiadujących kul. Jest ona użyteczna do budowania modeli mikrostruktury proszków nanometrowych i symulacji profili rozpraszania niskokątowego (SAS).

W dalszym ciągu pod pojęciem dystrybucja kształtu rozumiana będzie pierwsza z tych dystrybucji.

4.1.3.2 Obliczanie Dystrybucji Kształtu

Wyobraźmy sobie w przestrzeni ziarno (okruch materii) o rozmiarze (średnicy) R. Oznaczmy przez A dowolny punkt w jego objętości. Następnie umieśćmy w losowym miejscu w przestrzeni drugi punkt B. Dystrybucja Kształtu SD(r;R) ziarna jest to prawdopodobieństwo P(r), że punkt B należy do ziarna, gdzie |r|=|B-A|. Oczywiście, SD(r=0;R)=1 i SD(|r|>R;R)=0, rys. 4.6. Ponieważ |r|=|B-A|, więc r=±|B-A|, czyli SD(r;R) jest parzysta (symetryczna względem osi OY).

a)a) Metoda geometryczna
obliczania dystrybucji kształtu dla kuli o rozmiarze (średnicy) b)a) Metoda geometryczna
obliczania dystrybucji kształtu dla kuli o rozmiarze (średnicy)
Figure 4.6: a) Metoda geometryczna obliczania dystrybucji kształtu dla kuli o rozmiarze (średnicy) R=50Å (tutaj przekrój 2D). Prawdopodobieństwo, że dwa odległe o r punkty należą do kuli o średnicy R jest proporcjonalne do objętości części wspólnej dwóch takich kul o środkach odległych o r. b) Dystrybucja kształtu dla kuli o średnicy 50Å (wzór 4.4)

Dystrybucję kształtu prostych figur geometrycznych można opisać wyrażeniem analitycznym. Dystrybucja kształtu SD(r;R) kuli o rozmiarze44 4 Symbol R oznacza tutaj ,,rozmiar”. Rozmiarem kuli jest jej średnica. Dlatego R oznacza w odniesieniu do kuli średnicę, nie promień. (średnicy) R jest proporcjonalna do objętości części wspólnej dwóch kul o rozmiarze R, których środki są odległe od siebie o r (patrz rys. 4.6). Objętość odcinka kuli, czyli połowa części wspólnej dwóch kul o promieniu R2 wynosi [4]:

Vodcinkakuli=13πh2(3R/2-h)

Stąd, wyrażenie na dystrybucję kształtu dla kuli o rozmiarze (średnicy) R (rys. 4.6) wynosi:

SD(r;R)={0r<0(R-r)2(2R+r)2R30rR0R<r (4.4)

Dystrybucje kształtu obiektów niesferycznych mogą być obliczone metodami Monte Carlo [32]. W niniejszej pracy będziemy korzystać głównie z dystrybucji kształtu kuli.

4.1.4 Rozkład wielkości ziaren

Rozkład wielkości ziaren

(Grain Size Distribution, GSD(r;R)) to gęstość prawdopodobieństwa znalezienia ziarna o rozmiarze (zwykle: średnicy) R. W zależności od kontekstu GSD odnosi się do liczby lub łącznej objętości ziaren o rozmiarze z przedziału (R,R+dR). W mikroskopii, gdzie GSD wyznacza się licząc na zdjęciu ziarna różnych rozmiarów mowa jest zawsze o GSD w wersji “liczbowej”. W metodach rentgenowskich, gdzie mierzony efekt jest proporcjonalny do objętości materiału rozpraszającego używa się o wersji “objętościowej” (volume fraction) GSD. W tej pracy wszędzie używamy drugiej postaci.

GSD(r;R) jest jedną z podstawowych wielkości charakteryzujących mikrostrukturę proszków. Zależnie od metody otrzymywania GSD(r;R) przyjmuje różną postać. Dla proszków nanometrowych jest to najczęściej rozkład log-normalny:

GSD(R;Rln,σln)=1σlnR2πexp(-[ln(R/Rln)]22σln2), (4.5)

gdzie Rln jest wartością średnią zaś σln dyspersją rozkładu normalnego zmiennej losowej log(R) (nie samego R)55 5 Indeks przy symbolu dyspersji σln podkreśla, że odnosi się ona do rozkładu normalnego zmiennej log(R), w odróżnieniu do dyspersji σ rozkładu log-normalnego zmiennej R. [29], rys. 4.7. Wartość oczekiwana rozkładu log-normalnego wynosi:

R=01σlnR2πexp(-[ln(R/Rln)]22σln2)R𝑑R=eRln+σln22, (4.6)

moment rzędu drugiego:

<R2>=01σlnR2πexp(-[ln(R/Rln)]22σ2)R2𝑑R=e2(Rln+σln2), (4.7)

zaś dyspersja66 6 Należy wyraźnie odróżnić zmienne tradycyjnie opisujące rozkład log-normalny (Rln i σln) od wartości oczekiwanej R i dyspersji σ tego rozkładu. Niektóre rozkłady, np. normalny, w naturalny sposób parametryzowane są wielkościami R i σ, jednak nie jest tak w przypadku rozkładu log-normalnego (ma wtedy bardzo skomplikowaną postać).:

σ=<R2>-R2=e2(Rln+σln2)-eRln+σln22 (4.8)

Wygodnym parametrem rozkładu jest tzw. współczynnik zmienności (Coefficient of Variation, CV, c^), będący miarą względnej szerokości rozkładu. Oblicza się go przez podzielenie dyspersji przez wartość oczekiwaną. Dla rozkładu log-normalnego wynosi on:

c^=σR=<R2>-R2R=σln2-1 (4.9)

Powszechnie używa się modyfikacji rozkładu log-normalnego odwołującej się nie do Rln (mediany rozkładu normalnego zmiennej log(R)), lecz do maksimum rozkładu log-normalnego, Rmax:

GSD(R;Rmax,σln)=1σlnR2πexp(-[ln(R/Rmax)-σln2]22σln2) (4.10)

W dalszym ciągu “rozkład log-normalny” będzie oznaczał jego wersję zmodyfikowaną (4.10), chyba, że zostanie wyraźnie zasygnalizowane użycie wersji podstawowej (4.5). Wielomodowy rozkład log-normalny GSDmm(R) jest sumą rozkładów jednomodowych:

GSDmm(R)=1Nj=1NGSD(R;Rmaxj,σoj),

gdzie sumowanie przebiega po wszystkich modach rozkładu. Asymetryczność rozkładu log-normalnego (rys. 4.7) odzwierciedla niezerowe prawdopodobieństwo znalezienia w proszku ziaren dużo większych niż średnie (istnieje szansa na wykrystalizowanie dużych krystalitów), przy ostrym ograniczeniu wielkości ziaren od dołu.

Przykład log-normalnego
Figure 4.7: Przykład log-normalnego rozkładu wielkości ziaren o parametrach (Rmax,σln)=(50,1). Na skali liniowej (wykres po lewej) widać asymetryczność rozkładu: prawdopodobieństwa znalezienia ziaren o R=10 oraz R=300 są jednakowe, pomimo, że maksimum rozkładu wypada dla R=50. Wykres w skali pół-logarytmicznej (po prawej) wyjaśnia powinowactwo do rozkładu normalnego.

4.1.5 Funkcja korelacji warstw

Rozważmy zespół statystyczny składający się z dużej liczby N nieskończonych, kryształów o strukturze najgęstszego upakowania77 7 W szczególności mogą to być politypowe struktury nieuporządkowane. (patrz rys. 5.5). Umieśćmy każdy z nich w osobnym, kartezjańskim, prawoskrętnym układzie współrzędnych w następujący sposób:

  1. 1.

    Niech płaszczyzny krystaliczne (0001) kryształu będą równoległe do płaszczyzny X-Y układu.

  2. 2.

    Jednostką osi X i Y niech będzie stała sieci a.

  3. 3.

    Jednostką osi Z niech będzie odległość między sąsiednimi warstwami (z będzie wtedy numerować warstwy).

  4. 4.

    Niech jeden z atomów warstwy z=0 będzie umieszczony w punkcie (0,0,0). Warstwę tą nazwijmy88 8 Umawiamy się nazywać warstwy przesunięte o (0,0,z) A; (23,13,z)B; (13,23,z)C. A (tzn. znajdującą w pozycji A).

  5. 5.

    Niech jego odpowiednik w warstwie z=1 będzie99 9 Skoro nazwaliśmy warstwę z=0A’, warstwa z=1 musi być ’B’ lub ’C’. Wymagamy teraz, żeby była ona właśnie ’B’. Można to wymusić obracając w razie potrzeby kryształ wokół osi Z o 180° (co przeprowadza wszystkie warstwy ’C’ na ’B’ i odwrotnie). umieszczony w punkcie (23,13,1). Warstwę tą nazwijmy B (tzn. znajdującą w pozycji B).

Opiszmy sekwencję politypową pojedynczego kryształu ciągiem liter Sz odpowiadających pozycjom warstw, np. S-3S-2S-1S0S1S2S3=ABCABCAB. Warunki 4 i 5 możemy teraz zapisać następująco:

Sz=0=A,Sz=1=B (4.11)

W ten sposób definiujemy pozycję i skrętność kryształu.

Funkcją korelacji warstw (Layer Correlation Function, LCF) LCFz,A, LCFz,B, LCFz,C nazywamy prawdopodobieństwo1010 10 Ściśle rzecz biorąc jest to prawdopodobieństwo warunkowe przy warunkach ustalonych w pkt.4 i 5, tzn. że w z=0 zawsze znajduje się warstwa A, zaś w z=1 zawsze znajduje się warstwa B. tego, że z-ta warstwa kryształu będzie odpowiednio w pozycji A,B lub C:

LCFl,z=1Nk=1Nδl,Szk, (4.12)

gdzie z jest numerem warstwy; l indeksuje pozycje warstw (A,B lub C); indeks k numeruje kryształy; δ oznacza deltę Kronecker’a, zaś Szk(=A,B,C) opisuje sekwencję politypową k-tego kryształu.

Dla poszczególnych warstw wyrażenie (4.12) przyjmuje następujące postacie:

LCFA,z=1Nk=1NδA,Szk (4.13)
LCFB,z=1Nk=1NδB,Szk (4.14)
LCFC,z=1Nk=1NδC,Szk (4.15)

Jak widać, w przypadku gdy z=0 funkcje korelacji warstw redukują się do postaci LCFA,z=0=1, LCFB,z=0=0, LCFC,z=0=0.

Funkcja korelacji warstw opisuje stopień jednowymiarowego nieuporządkowania struktury najgęstszego upakowania, rys.4.8.

a) ( b) (
c) ( d) (
Figure 4.8: Funkcja korelacji warstw (Layer Correlation Function, LCF): Prawdopodobieństwo P(A),P(B)iP(C), że odległa warstwa będzie odpowiednio w pozycji A, B lub C, gdy warstwa odniesienia z=0 jest w pozycji A. LCF dla różnych rodzajów nieuporządkowania: a) czysty polityp 3C: P(h)=0; b) nieuporządkowana struktura 3C: P(h)=0.1; c) nieuporządkowana struktura 2H: P(h)=0.9; d) czysty polityp 2H: P(h)=1. Dla struktur nieporządkowanych (b,c) i odległych warstw korelacje zanikają a LCF dąży do wartości średniej 13.

Dla struktur uporządkowanych (periodycznych w kierunku krystalograficznym c) LCF jest periodyczna i ma okres równy okresowi struktury. Dla struktur nieuporządkowanych LCF1111 11 Na rys. 4.8 skrótowe oznaczenia P(A),P(B)iP(C) oznaczają P(A)=LCFz,A, P(B)=LCFz,B i P(C)=LCFz,C. jest zbieżna do stałej wartości 13 (rys.4.8b,c). W tym przypadku zbieżność jest słaba (osiągana jest dla |z|20). Dla struktur silnie nieuporządkowanych (gdzie parametr hexagonalności P(h)(0.3÷0.7)) LCF zbiega do 13 bardzo szybko - już dla warstw |z|<5 będących najbliższymi sąsiadami warstwy odniesienia z=0.

4.2 Numeryczne obliczanie dyfraktogramów proszkowych

Natężenie promieniowania rozproszonego przez dowolny1212 12 zarówno krystaliczny jak amorficzny układ atomów, dane w jednostkach elektronowych, wynosi [6]:

I(q)=i=1Nj=1Nfifjsin(qri,j)qri,j, (4.16)

gdzie fi i fj są atomowymi czynnikami rozpraszania odpowiednich atomów i oraz j; q=4πsinθλ jest wektorem rozpraszania, zaś ri,j odległością pomiędzy tymi atomami. Natężenie I(q) jest uśrednione po wszystkich orientacjach przestrzennych. Wzór Debye’a użyty dla układu atomów tworzących pojedynczy krystalit, dostarcza w efekcie dyfraktogram proszku złożonego z takich właśnie, przypadkowo zorientowanych krystalitów.

Potencjalnie, metodą prób i błędów, można dopasować krzywą obliczoną przy pomocy (4.16) do doświadczalnych danych dyfrakcyjnych [23]. Niestety, czas obliczania dyfraktogramu dla jednego ziarna jest proporcjonalny do szóstej potęgi jego rozmiaru. Obliczenia bezpośrednie (tak jak formuła Debye’a stanowi) są przez to nieefektywne dla ziaren większych od ok. 20nm. Dalej zostaną przedstawione zostaną sposoby na ominięcie tego ograniczenia. Zostanie też pokazane jak można w obliczeniach dyfrakcji prowadzonych ab initio (metodą Debye’a) uwzględniać rozkład wielkości oraz uśrednione jednowymiarowe nieuporządkowanie nanokryształów.

4.2.1 Metoda bezpośrednia, funkcja korelacji par

Rozważmy substancję składającą się z L rodzajów atomów, np. Si i C w przypadku SiC, (L=2). Zbiór wszystkich możliwych par atomów można podzielić na L2 podzbiorów par tego samego typu1313 13 Oczywiście, pary (mn) i (nm), np. (Si-C) i (C-Si) są równoważne z punktu widzenia wzajemnych odległości międzyatomowych w parze, tak więc zamiast L2 podzbiorów można by utworzyć tylko L(L+1)2. Jednak dla prostoty zostaniemy przy L2., np. (Si-Si), (C-C), (Si-C) i (C-Si). Możemy indeksować wszystkie typy par jako (mn), gdzie m,n(1÷L) opisuje skład pary, np. (11)Si-Si, (22)C-C, (12)Si-C i (21)C-Si.

Teraz równanie Debye’a (4.16) można przepisać:

I(q)=m=1Ln=1Li=1Nmj=1Nnfmfnsin(qri,j)qri,j
I(q)=1qm=1Ln=1Lfmfni=1Nmj=1Nnsin(qr(mn)i,j)r(mn)i,j, (4.17)

gdzie pierwsze dwie sumy są po wszystkich typach par, dwie ostatnie - po wszystkich parach tego samego typu. Ponieważ wielu1414 14 szczególnie w kryształach parom i,j w wewnętrznej sumie odpowiada ta sama odległość międzyatomowa r(mn)i,j, wygodnie jest skonsolidować wszystkie odległości przez wprowadzenie histogramu odległości międzyatomowych, czyli Funkcji Korelacji Par (Pair Correlation Function, PCF), rys. 4.9:

PCF(mn)(r)=i=1Nmj=1Nnδ(r-r(mn)i,j), (4.18)

gdzie δ jest deltą Diraca.

a)a) b) a)
Figure 4.9: a) Funkcja Korelacji Par obliczona dla (b) sferycznego ziarna SiC, politypu 3C, o średnicy 50Å, 19041 atomów. Pierwsze odległości odpowiadają pierwszym sferom koordynacyjnym, ostatnie - parom atomów leżących na przeciwległych powierzchniach ziarna.

Zmodyfikowane równanie Debye’a (4.17) przyjmuje postać:

I(q)=1qm=1Ln=1Lfmfn0RPCF(mn)(r)sin(qr)r𝑑r

lub:

I(q)=1qm=1Ln=1Lfmfn0RPCF(mn)(r)rsin(qr)𝑑r, (4.19)

gdzie R jest wielkością (średnicą) modelu. Operując funkcją korelacji par unormowaną do jedności (por. rys. 4.2a i b), należy (4.19) dodatkowo pomnożyć przecz całkowitą liczbę par atomów w krystalicie. Ponieważ:

r(0,R)PCF(r)=0,

całka w (4.19) jest transformatą furierowską, a dokładniej: transformatą sinusów funkcji PCF(r)/r. W praktyce używa się szybkiej transformaty Fouriera (Fast Fourier Transform, FFT), odrzucając jej część rzeczywistą (cosinusową):

I(q)=1qm=1Ln=1LfmfnFFT(PCF(mn)(r)r) (4.20)

Korzystając z (4.20) można obliczyć dyfraktogram proszkowy dowolnego klastera atomów bez względu na jego strukturę, uporządkowanie czy skład, zarówno w zakresie rozpraszania niskokątowego (SAS) jak i dyfrakcji bragowskiej, rys. 4.10. Część niskokątowa krzywej zawiera charakterystyczne oscylacje o okresie Δq=1/R, gdzie R jest wielkością ziarna. Biorą się one z nadreprezentacji odległości odpowiadających wielkości ziarna, przy całkowitym braku odległości większych i mniejszych. Mamy tu do czynienia ze sztucznym modelem proszku składającego się z ziaren identycznej wielkości (proszek monodyspersyjny), podczas gdy w rzeczywistości zawsze mamy do czynienia z dyspersją rozmiarów ziaren (o czym mowa w dalszej części).

a)Dyfraktogram proszkowy obliczony
dla modelu pokazanego na rys. b)Dyfraktogram proszkowy obliczony
dla modelu pokazanego na rys.
Figure 4.10: Dyfraktogram proszkowy obliczony dla modelu pokazanego na rys.4.9 (R=50Å) przy użyciu formuły Debye’a. a) Pełna krzywa uwzględniająca SAS w skali log-log. W zakresie q(0.1÷1.5)Å-1 widać interferencje o okresie Δq=1/R=0.02 spowodowane przez monodyspersyjność modelu proszku. b) Część bragowska dyfraktogramu

Bezpośrednie obliczenie dyfraktogramu proszkowego przy pomocy opisanej metody kosztuje R6 operacji, gdyż liczba atomów w modelu NR3, więc obliczenie PCF(r) wymaga N2=(R3)2=R6 kroków. PCF(r) można obliczyć szybciej używając pojęcia funkcji rozkładu radialnego RDF(r) i Dystrybucji Kształtu.

4.2.2 Model proszku monodyspersyjnego, RDF i dystrybucja kształtu

Funkcja RDF(r) jest zwykle identyfikowana z PCF(r), ponieważ PCF(r=|ri-rj|) jest funkcją względnej odległości pary atomów (§4.1.2.1). W układach nieskończonych (np. dla dużych kryształów) jest to prawda, jednak w ogólności wielkości te wiąże Dystrybucja Kształtu rozważanego obiektu (np. nanokryształu), rys. 4.3:

PCF(r)=RDF(r)SD(r;R),

gdzie SD(r;R) jest dystrybucją kształtu obiektu, zaś R jego rozmiarem. Po wstawieniu powyższego równania do (4.20), wzór Debye’a może być przepisany do postaci:

I(q)=1qm=1Ln=1LfmfnFFT(RDF(mn)(r)SD(r;R)r), (4.21)

gdzie R jest rozmiarem modelu. Ponieważ wyliczenie RDF(r) kosztuje tylko N3 operacji, zaś jej transformacja w PCF(r) polega na prostym pomnożeniu przez dystrybucję kształtu, obliczenie dyfrakcji dla modelu wielkości kilkudziesięciu nm przy użyciu (4.21) trwa sekundy. Aby otrzymać model fizycznego proszku konieczne jest wprowadzenie Rozkładu Wielkości Ziaren.

4.2.3 Model proszku z rozkładem wielkości ziaren

Postać rozkładu wielkości ziaren (GSD(r;R), §4.1.4) nanoproszku zależy od mechanizmu jego syntezy. Najczęściej przyjmuje on formę rozkładu log-normalnego (rys. 4.7) jednomodowego:

GSD(R;Rmax,σln)=1σlnR2πexp(-[ln(R/Rmax)-σln2]22σln2)

lub wielomodowego:

GSDmm(R)=1NjGSD(R;Rmax,j,σoj),

gdzie sumowanie przebiega po wszystkich modach rozkładu. Aby wprowadzić niezerową dyspersję rozmiarów ziaren proszku, należy zmodyfikować dystrybucję kształtu ziarna tak, aby opisywała rozmiar nie jednego, konkretnego lecz średniego ziarna proszku. Przejście od dystrybucji kształtu ziarna SD(r;R) do uśrednionej dystrybucji kształtu ziarna SD można zapisać, rys. 4.11:

SD(r;Rmax,σln)=0SD(r;R)GSD(R;Rmax,σln)𝑑R

lecz w praktyce:

SD(r;Rmax,σln)=010RmaxσlnSD(r;R)GSD(R;Rmax,σln)𝑑R

Ponieważ rozkład log-normalny jest niezerowy dla wszystkich dodatnich argumentów, konieczne jest arbitralne ustanowienie największej użytecznej wielkości ziarna. Taką granicą może być np. R10Rmaxσln, gdzie Rmax jest oczekiwanym maksimum GSD(r;R) zaś σln jego dyspersją.

a)(a) b)(a)
Figure 4.11: (a) Dystrybucje kształtu (SD) odpowiadające trzem log-normalnym rozkładom wielkości ziaren (GSD) posiadającym to samo maksimum Rmax=50Å lecz różne dyspersje: σln=0 (delta Diraca, linia przerywana), σln=0.5 i σln=1. (b) Dyfraktogramy SiC obliczone dla GSD: σln=0 (linia przerywana) i σln=0.5 (linia ciągła). Proszek polidyspersyjny stanowi dobre przybliżenie proszku rzeczywistego. Znikają oscylacje interferencyjne.

Dystrybucje kształtu (np. rys. 4.5 i 4.11a) są wolnozmienne i całkowalne numerycznie w zaniedbywalnym czasie. Wprowadzenie rozkładu wielkości ziaren praktycznie nie zwiększa czasu obliczeń opisanego w paragrafie 4.2.2. Zastosowanie go w obliczeniach dyfrakcji przeprowadza natomiast proszek monodyspersyjny w polidyspersyjny, który dobrze opisuje rzeczywistość fizyczną. Widać to chociażby poprzez porównanie profili dyfrakcyjnych, rys. 4.11b. Dyfraktogramy obliczone metodą Debye’a z uwzględnieniem rozkładu wielkości ziaren stanowią dobre przybliżenie krzywych mierzonych eksperymentalnie.

a)(a) Profile dyfrakcyjne proszku
b)(a) Profile dyfrakcyjne proszku
Figure 4.12: (a) Profile dyfrakcyjne proszku SiC o strukturze regularnej wyliczone przy użyciu RDF(r) i dystrybucji kształtu średniego ziarna dla rozkładów wielkości ziaren o maksimach od Rmax=10Å do 90Å przy dyspersji σln=0.1. (b) refleks SiC (111).

4.2.4 Model proszku polidyspersyjnego dla kryształów z błędami ułożenia

W nanokryształach o strukturze najgęstszego upakowania (np. SiC, GaN, diamentu) możliwa jest obecność błędów ułożenia. Ich obecność łamie symetrię hexagonalną kryształu, co silnie wpływa na zjawisko dyfrakcji.

Błędy ułożenia mają naturę statystyczną i dlatego mogą być opisane przez prawdopodobieństwo ich wystąpienia, czyli P(h) (parametr hexagonalności, patrz §5.1.2.2).

Aby obliczyć profil dyfrakcyjny nieuporządkowanego nanokryształu, konieczna jest znajomość funkcji rozkładu radialnego, RDF(r) odpowiadającej jego strukturze. Ponieważ błędy ułożenia są rozmieszczone losowo w całej długości kryształu, otoczenie żadnego z atomów nie może być traktowane jako średnie w skali całego kryształu. Rozwiązaniem mogłoby być wielokrotne obliczenie otoczenia jednego atomu dla zmieniających się konfiguracji błędów ułożenia (losowanych z prawdopodobieństwem P(h)), po czym wzięcie średniej. Jest to jednak metoda kosztowna obliczeniowo. W niniejszym paragrafie zaproponujemy efektywną metodę obliczania funkcji RDF(r) uśrednionej po wszystkich konfiguracjach błędów ułożenia danych prawdopodobieństwem P(h).

4.2.4.1 Wielowarstwowa RDF, MLRDF

Wielokrotne obliczanie RDF(r) przypadkowych sekwencji politypowych może być sprowadzone do jednokrotnego obliczenia RDF(r) wszystkich możliwych sekwencji. Każda warstwa w strukturze najgęstszego upakowania występuje w jednej z trzech możliwych pozycji: A,B lub C. Można stworzyć model struktury krystalicznej zawierający obsadzone atomami wszystkie pozycje (A,B i C) w każdej warstwie. Tworzy się tym samym 3-krotnie gęstsza sieć krystaliczna, Tab.4.1.

Warstwa Fizyczna struktura 3C Model struktury M-L
1 ..C..C..C..C..C..C ABCABCABCABCABCABC
2 .B..B..B..B..B..B. ABCABCABCABCABCABC
3 A..A..A..A..A..A.. ABCABCABCABCABCABC
4 ..C..C..C..C..C..C ABCABCABCABCABCABC
5 .B..B..B..B..B..B. ABCABCABCABCABCABC
6 A..A..A..A..A..A.. ABCABCABCABCABCABC
7 ..C..C..C..C..C..C ABCABCABCABCABCABC
8 .B..B..B..B..B..B. ABCABCABCABCABCABC
9 A..A..A..A..A..A.. ABCABCABCABCABCABC
Table 4.1: Model politypowej struktury krystalicznej zawierającej 3 razy więcej atomów niż w fizycznie istniejących strukturach najgęstszego upakowania: każda warstwa ma obsadzone pozycje zarówno A,B jak i C. RDF(r) takiej struktury wyczerpuje wszystkie możliwe odległości międzyatomowe (włączając wiele niefizycznych) dla wszystkich możliwych sekwencji politypowych.

Każdy atom takiej zagęszczonej (niefizycznej) sieci może być atomem odniesienia, gdyż jego otoczenie odpowiada średniemu w całym krysztale. RDF(r) takiej struktury zawiera wszystkie możliwe odległości międzyatomowe które mogą się pojawić przy jakichkolwiek potencjalnych sekwencjach politypowych.

Stadia nieuporządkowania Stadia nieuporządkowania
Figure 4.13: Stadia nieuporządkowania SiC pomiędzy czystą strukturą kubiczną i hexagonalną. Parametr hexagonalności zmienia się od P(h)=0 (struktura 3C) do P(h)=1 (struktura 2H). Profile dyfrakcyjne obliczone ab initio dla GSD(r;R) z maksimum w ro=140Å i dyspersji σ=0.1. Funkcje korelacji warstw (LCF) odpowiadające P(h)=0 (czysta struktura 3C), P(h)=0.1 (nieuporządkowana struktura 3C), P(h)=0.9 (nieuporządkowana struktura 2H) i P(h)=1 (czysta struktura 2H) są wykreślone na rys.4.8.

Aby przeprowadzić taką wielowarstwową funkcję rozkładu radialnego (Multi-Layer Radial Distribution Function, MLRDF(r)) w RDF(r) odpowiadającą pewnemu konkretnemu modelowi nieuporządkowania, muszą być zastosowane określone reguły wyboru dla odległości międzyatomowych (niektóre odległości w niefizycznej MLRDF(r) są bardziej prawdopodobne, niektóre niemożliwe). Te reguły wyboru wyrażone są przez funkcję korelacji warstw (Layer Correlation Function, LCF), rys. 4.8, i razem z MLRDF(r) prowadzą do RDF(r) uśrednionego po sekwencjach politypowych występujących we wszystkich ziarnach proszku:

<RDF>(r)=z=0NlA,B,CLCFz,lMLRDFz,l(r), (4.22)

gdzie N jest liczbą warstw w strukturze, l jest pozycją warstwy (A,B lub C). Dla struktur nieuporządkowanych LCF jest zbieżna do stałej wartości 13 (rys. 4.8b,c). Dla struktur silnie nieuporządkowanych (0.3<P(h)<0.7) funkcja MLRDF(r) nabiera sensu fizycznego już przy r drugich sąsiadów:

<RDF>(r)=0.33(3)MLRDF(r). (4.23)

Aby obliczyć dyfraktogram dla modelu proszku posiadającego jednocześnie:

  • log-normalny rozkład wielkości ziaren, rys. 4.12

  • dowolną konfigurację błędów ułożenia zadaną przez P(h), rys. 4.13.

i znając <RDF>(r) niosącą informację o średnim otoczeniu atomowym w całym proszku (uśrednionym po lokalnym nieporządku wszystkich konkretnych ziaren), można użyć wzoru (4.21) zastępując RDF przez <RDF>.